שוברים מאגר מידע
האתר לאירוע המושלם מבית צופית אירועים
23.01.2022 אירועים
עיסקיים יום כיף כנסים אירועים: פרטיים בר מצווה מקומות לשבת חתן

   בר מצווה – רגע בחיים
בחייו של כל ילד בעולם ישנם מספר אירועים משמחים, ימי הולדת או חגיגת הבגרות (כנהוג בשבטים רחוקים) ואפילו הפעם הראשונה שרכב על אופניים. אצלנו בישראל האירוע המשמעותי של כל ילד הוא בר מצווה, אירוע זה מסמל למעשה את הגעתו של הנער לבגרות, וזהו הטקס המקביל ביהדות לטקסי הבגרות הנערכים בכל העולם, החל מטקסי הצייד השבטיים ועד טקסי הפולחן בדתות האחרות.

מהו אירוע בר מצווה מה מאפיין אותו בישראל ואיפה מקיימים אותו, על כל אלו בכתבה הבאה. אחד מהרגעים המרגשים בחייו של כל ילד הוא הרגע בו הוא הופך לגבר, אמנם מדובר בהתבטאות מטפורית שכן בימים אלו דיי קשה להבחין בין ילד בן 11 לילד בן 13 הן בצורת המחשבה והן בצורת ההתנהגות, אך בכל זאת, המעבר לבגרות מהילדות של חתן בר המצווה מלווה בחבלי לידה לא קלים. ציצת השפם הראשונה, שינויי הקול ותפיסת החיים הבוגרת  הם רק חלק מהסממנים הקלושים שמלווים את המעבר הנכסף. טקס בר המצווה למעשה קוטע באחת את רוב התופעות האלו ומהווה שינוי תפיסתי של הילד את עצמו וכן לרוב גם משנה את תפיסת הסובבים אותו.

טקס בר מצווה למעשה מחולק למספר אירועים, אירועים אלו ניתנים לביצוע ביחד או לחוד ואין כלל חשיבות היום לעובדת ביצוע של אף אחד מהם. להלן האירועים העיקריים הנדרשים להשלמת הטקס:


הנחת תפילין או העלייה לתורה – מסורת הנחת התפילין בכותל המערבי או בבית כנסת ביום שבת מכונה גם שבת חתן ומהווה למעשה את הטקס היהודי הדתי של בר המצווה. הנערים שמגשימים את מצוות העלייה לתורה מתכוננים לבר מצווה במשך חודשים ארוכים.  הכנה זו כוללת את בחירת בית הכנסת , לימוד פרשת השבוע תוך שינון הפסוקים והגייתם בסיוע של מורה צמוד. רגע האמת הינו בעת העלייה לתורה אז קורא חתן בר מצווה את פרשת השבוע בקולו המשתנה תוך שקהל חבריו ומשפחתו ממתיר עליו שפע מתוקים.

אירוע בר מצווה – זהו למעשה החלק המודרני של בר המצווה, האירוע מתקיים לרוב באולם או בגן אירועים ומלבד משפחתו של חתן בר המצווה מוזמנים אליו גם חבריו של הנער. אירועים אלו אף שמגוונים הם בתכולתם מסמלים יותר מכל את חגיגת הבגרות של הילד באופן המוחצן ביותר. עלותו של אירוע בר מצווה באולם עשויה להגיע לסכומים של חתונה קטנה ולא פעם ישנם נערים שמוותרים על החלום ומסתפקים באירוע ביתי בעיקר בשל חוסר במשאבים.


ניתן כיום ליחס לאירוע בר המצווה את האפקט הדתי או החילוני ואפילו את שניהם אך חשוב לזכור, בר מצווה הוא דרכו של הנער היהודי להכריז כי הוא בשל לבגרות, באומרו זאת לסביבתו הקרובה בין אם בבית הכנסת או באירוע חילוני, מצהיר הנער כי מעכשיו מצפה הוא להיות שווה זכויות בחברה של מבוגרים, אך רחוקה עוד הדרך.


תנאי שימוש  |  אירועים כתבות